Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie
Swarzędz, Wielkopolskie, Poland
Jestem jaki jestem . Amator ,pasjonat Ciekawy świata w obiektywie

Łączna liczba wyświetleń

Moja lista blogów

Archiwum bloga

środa, 24 lipca 2013

ZŁOĆ ŻÓŁTA (Gagea lutea)

Pogoda dzisiaj nie rozpieszczała ,ale i tak postanowiłem powłóczyć się troszkę po lasach i łąkach
Troszkę zdjęć udało się pstryknąć , choć wiało i buło pochmurno .
Satysfakcja z dobrego spaceru zawsze jest .

W Europie, północnej Afryce i Azji występuje około 90 gatunków złoci. Największe zróżnicowanie gatunków występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz Azji Środkowej. W Polsce występuje 5 gatunków złoci: żółta, polna, pochwolistna, mała i łąkowa. Złoć żółta – to roślina pospolita na terenie kraju. Występująca w zaroślach nadrzecznych lasów łęgowych, w lasach liściastych, w parkach, w zadrzewionych stokach potoków i jarach, szczególnie na południu, oraz w górach po piętro pogórza, rzadsza w reglu dolnym.
Jest to bylina z jedną cebulką w łupinie z niewielkimi cebulkami potomnymi. Cebula jest owalna lub kolista otoczona suchą okrywą i czasem kołnierzem pozostałości po liściach. Wyrasta z niej jedna łodyga wysokości 10-30 cm z jednym, białawym w nasadzie długim, płaskim, równowąskim liściem odziomkowym, szerokości 3-12 mm, o kolorze żółtawozielonym zwężającym się ku końcowi i na końcu zaostrzonym. Jego długość jest zazwyczaj równa wysokości całej rośliny. Czasami pod kwiatostanem wyrastają liście łodygowe, dwa lub trzy dużo mniejsze, przy czym dolny liść jest zawsze największy z nich. Są lancetowatego kształtu, delikatne, owłosione i posiadają cienką, białą obwódkę.
Złoć kwitnie od marca do mają. Kwiatostan typu baldach zawiera od 1 do 7 kwiatów. Są one jasnożółtego koloru, wyrastają na szypułkach. Z zewnątrz są zielone u niektórych z żółtą smugą. Działki okwiatu w liczbie 6, wydłużone, tępo zakończone długości około 14 mm szeroko rozpostarte. Pręcików 6, znamię zielone.
Kwiaty typu przedsłupne, zapylane przez chrząszcze i błonkówki.
Owocem jest trójkomorowa torebka, która zawiera wiele drobnych kulistych nasion. Po przekwitnięciu i dojrzeniu owoców pęd rośliny już na początku lata szybko zasycha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate