Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie
Swarzędz, Wielkopolskie, Poland
Jestem jaki jestem . Amator ,pasjonat Ciekawy świata w obiektywie

Łączna liczba wyświetleń

Moja lista blogów

Archiwum bloga

wtorek, 13 grudnia 2016

Ropucha szara

Wygląd
Duży gatunek ropuchy, o dobrze wykształconych, pokaźnych parotydach  i chropowatej skórze pokrytej licznymi brodawkami. Pysk szeroki, oczy duże, wyłupiaste. Ubarwienie ciała zmienne, przeważnie są to różne odcienie brązu, szarego niekiedy z ciemniejszymi plamkami, Brzuch jasnoszary z licznymi, ciemniejszymi plamami. Samice są zawsze masywniejsze i większe od samców.
Środowisko i tryb życia
Zamieszkuje zróżnicowane środowiska, najczęściej spotyka w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. Zasiedla także łąki, sady, ogrody a nawet pola uprawne, unika tylko środowisk skrajnie suchych.  Aktywna przeważnie wieczorem i w nocy, dzień spędza przeważnie w kryjówce (np. nora, spróchniały pień, rumowiska, pod kamieniami itp.). Co ciekawe w czasie łowów przeważnie chodzi, skokami porusza się niechętnie, najczęściej w czasie  ucieczki. Dorosłe ropuchy są przywiązane do swojej kryjówki i po łowach najczęściej zawsze wracają w to samo miejsce. W wodzie przebywają tylko kijanki oraz osobniki dorosłe w trakcie godów. W sen zimowy zapada przeważnie w październiku, zimuje pod ziemią ale także np. w piwnicach.
Ciekawostki
Ropucha szara jest największym europejskim płazem bezogonowym, wyjątkowo  osiągającym prawie 20 cm długości. Jednak jej kijanki o długości 2,5-3,5 cm są najmniejszymi spośród wszystkich kijanek europejskich płazów bezogonowych.
Zagrożona unosi się na kończynach a następnie nadyma, co sprawia, że wydaje się znacznie większa niż w rzeczywistości. Podobnie jak inne ropuchy, podrażniona wydziela ze specjalnych gruczołów jad, który działa drażniąco na błony śluzowe a także paraliżująco na serce.[http://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/ropucha-szara/ciekawostki/]
8 komentarzy:

 1. Wielki okaz ropuchy. Jeszcze 4 miesiące i będą w miłosnym ampleksusie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Es un placer pasar por su blog buen reportaje Saludos

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda jak wyjęta z innej epoki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna. Jako nieliczna z kobiet lubię płazy, pająki i gryzonie, tylko z wężowatymi mi nie po drodze, ale dotknęłam pytona, jest niczym Coco Chanel w dotyku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję .A ja jeszcze nie dotykałem węża .:)

   Usuń

Translate