Obserwatorzy

O mnie

Moje zdjęcie
Swarzędz, Wielkopolskie, Poland
Jestem jaki jestem . Amator ,pasjonat Ciekawy świata w obiektywie

Łączna liczba wyświetleń

Moja lista blogów

Powered By Blogger

Archiwum bloga

piątek, 19 lipca 2013

Rusałka żałobnik (Nymphalis antiopa)

Udało mi się spotkać i sfotografować bardzo płochliwego motyla .
Fruwał pod wieczór na łące

Rusałka żałobnik (Nymphalis antiopa)




Rusałka żałobnik jest jednym z 75 gatunków polskich rusałek; wśród tego tłumu wyróżniają ją jasne obwódki skrzydeł, co nie pozwala pomylić jej z żadnym innym motylem. 
Dla wielu fotografów są pasją i zmorą zarazem. Jej uroda kusi, lecz przy pierwszej próbie zbliżenia się zwykle zostawia nas sam na sam z aparatem i złudnymi nadziejami


Skrzydła są barwy ciemnowiśniowej, z jasną obwódką na zewnętrznej krawędzi. Pomiędzy znajduje się rząd małych, niebieskich plamek. 
Mają długość do 3,5 cm a ich rozpiętość wynosi 8 cm, co czyni je jednymi z najokazalszych motyli dziennych nie tylko Polski, ale i Europy. Obie płcie są niemal identyczne, różni je głównie wielkość (samice są nieznacznie większe).
Należy wspomnieć, że najbardziej wyraziste barwy zyskują tuż po przepoczwarzeniu się. Później, po przezimowaniu, wyglądają już jakby wyblakłe (żółta obwódka staje się niemalże biała).Występuje w niemal całej Europie
Jak u wszystkich motyli, występuje tu przeobrażenie zupełne.
W ciągu roku pojawia się tylko jedno pokolenie. Na wiosnę (po przezimowaniu) samice składają jaja. Wybierają odpowiednią roślinę, która będzie potem pokarmem dla jej potomstwa, i "obkleja" łodygę żółtymi jajami tak, że przylegają one ściśle do siebie tworząc zwarte skupiska. Gdy ciemnieją, jest to sygnał że larwy niedługo zaczną się kluć. Gąsienice nie wyglądają przez całe życie tak samo - przechodzą liczne przemiany kolorystyczne. Tuż po wykluciu gdy wygryzają osłonki jajowe, są żółte. Potem ciemnieją, aż będą całkowicie czarne. Wraz z linieniami pojawia się dodatkowo kontrastowy pomarańczowy deseń oraz liczne kolce. Choć nie są to owady tworzące społeczności, to larwy aż do ostatniego linienia żerują gromadnie. Gdy zjedzą jeden liść, przenoszą się na następny itd. Dopiero przed przepoczwarzeniem rozpraszają się i szukają bezpiecznego miejsca do przeprowadzenia tego skomplikowanego procesu. Życie larwalne trwa 3 tygodnie. Poczwarka jest ubarwiona dość jednolicie, szarawo. Dość charakterystycznie wisi głową w dół. I tak mija kolejne 15 dni…
Gdy już pojawi się dorosły owad, stoi przed nim jeszcze jedno, nie lada zadanie - zgromadzić materiały zapasowe, by przeżyć ciężki, zimowy okres. Wraz z pogorszeniem się warunków pogodowych, zapadają w stan hibernacji.  Żyją aż do początku czerwca następnego roku.  [http://rusalka-zalobnik.zwierzeta.ekologia.pl/]

2 komentarze:

  1. Ehhhh ... żałobnik prześliczny - pozazdrościć. Przede mną wczoraj skutecznie uciekał ... jeszcze nie udało mi się go sfocić - Tobie więc szczerze gratuluję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja spotkałem go pierwszy raz ,i to pożną wiosną .

    OdpowiedzUsuń

Focimy.pl - agregator blogów fotograficznych i wyszukiwarka zdjęć
blog fotograficzny
Akcja: Nie kradnij zdjęć!
Agregator Blogów Fotograficznych
zBLOGowani.pl

Translate